Zaćmienie

4 stycznia 2011

Zaćmienie

Witajcie. Tym razem mamy do zaprezentowania zdjęcia z dzisiejszego zaćmienia Słońca. Niestety dowiedzieliśmy się o nim dosyć późno, bo wczoraj wieczorem i praktycznie nie mieliśmy czasu, żeby odpowiednio się przygotować do sfotografowania tego zjawiska. Osobiście byłem mocno podekscytowany – poprzednie zaćmienie miałem okazję oglądać w wieku 12 lat (o ile dobrze pamiętam), a tym razem była to pierwsza możliwość, żeby uwiecznić ten widok na zdjęciach. Bałem się tylko czy pogoda dopiszę… Na szczęście była idealna 🙂 Rano jak najszybciej wyjechaliśmy z domu do pracy, aby tam przygotować wszystko co potrzebne. Niestety nie posiadaliśmy nic, czym można by przysłonić i zacienić obiektyw. Ostatecznie postanowiliśmy poświęcić jeden z filtrów UV, który okopciliśmy dymem i o 9:15 byliśmy gotowi do zrobienia zdjęć. Maksymalne (w Polsce około 80%) zasłonięcie tarczy słonecznej przez Księżyc miało miejsce bodajże o godzinie 9:24. Zdjęcia wykonaliśmy w Zawierciu, obiektywem 300 mm.

Samo zaćmienie można było oglądać począwszy od godziny 8:14 do 11:05. Zjawisko najlepiej było widoczne w Skandynawii. Kolejne częściowe zaćmienie widoczne w Polsce będzie za 15 lat, w 2026 roku, natomiast zaćmienie całkowite dopiero w 2135 roku. Zaćmienie było widoczne w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Maksymalna faza zaćmienia – ponad 85% – była widoczna w północnej Szwecji. (Źródło informacji: www.rmf24.pl).

 

 

 

 

 

 

Poznaj nasze studio

Cześć! jestem Julia i witam w moim studio, w moim małym miejscu na ziemi. Nie będę tu pisać (jak każdy) o tym, jak bardzo kocham fotografię – przecież...

Dowiedz się więcej

Nie masz pomysłu
na prezent?

Zrób niespodziankę i kup bon prezentowy dla bliskiej osoby!

Zamów teraz